Jan Filip | Lev – už jen 20 000

22 | 6 | 2018

 

Termín výstavy:
22. 6. 2018 – 31. 8. 2018

POZVÁNKA

 

JAN FILIP

narozen 1968 v Karlových Varech

Už jako kluk jsem miloval zvířata, a tak jsem je i někdy kreslil. Tehdy žilo v Africe 150 000 lvů.
Chtěl jsem studovat zoologii, ale byl jsem přijat na VŠ chemickou, kterou jsem brzy opustil. Koncem 80. let se počty lvů jistě tenčily, ale nikdo si o ně nedělal starosti. Vymíral tygr.
Počátkem 90. let jsem fluktuoval v nejrůznějších zaměstnáních, jezdil i na zahraniční cesty. Zde jsem se náhodně seznámil s malířem a grafikem Horstem Schneiderem. Obsadil jsem u něj soukromý kurz malby a nějakou dobu pobýval v Hesensku. Ve Frankfurtské ZOO jsem portrétoval lva a toužil po Africe, kde docházelo k dalšímu poklesu stavu jeho divokých příbuzných.
Malování mě ovšem neživilo, a tak jsem kolem r. 2001 začal doma podnikat. Mezitím v západní Africe vymizeli prakticky všichni lvi.
Od r. 2010 jsem s manželkou navštívil některé přírodní skvosty v jižní Asii a střední Americe a bral s sebou i malířské náčiní. Někdy se mi podařilo obrazy s tematikou “Wildlife” prodat a zpříjemnit si tak pobyt.
V r. 2016 jsem v Namibii viděl svého prvního lva. Vlastně lvici a hned ji portrétoval. Bohužel zpaměti, jinak by mě snědla. I zde jsem nechal několik obrazů. To mě sice těšilo, ale zájem měly především lovecké farmy.
Dnes je situace lvů přímo katastrofická. Zůstalo jich asi 20 000! Odborníci bijí na poplach, ale možná je už pozdě. Pozdě pro původní, velké a zdravé smečky lvů, které mají svoji vlastní kulturu a způsoby. Jejich život je tolik zajímavý, ale nemají ho kde žít. Člověk se rozmnožil všude a dusí život kolem sebe.
Tuto výstavu v Brně věnuji lvům a všem živým tvorům, kteří to mají s námi tak těžké.

 

Vytvořil | Červen 25, 2018 v 9:32 am | Žádný příspěvek | Minulá výstava

Komentáře

You must be logged in to post a comment.

© 2006 - 2017 Galerie Platinium. All rights reserved.