Karla Hanušová | Mystery & Magic

24 | 9 | 2014

Vernisáž:
středa 24. 9. 2014 v 18 hod

Termín výstavy:
24. 9. 2014 – 13. 19. 2014

 

POZVÁNKA:

POZVÁNKA

 

KARLA HANUŠOVÁ

Narozená v Brně, vyrůstala a většinu života žila na jeho předměstí. V této, tehdy ještě vesnici měla její babička za první republiky obchůdek se Smíšeným zbožím, který velmi ovlivnil její fantazii. Po tom, co byl komunisty zavřen, stal se pro ni tajemným místem, kde v šeru za staženými roletami mohla v zásuvkách prázdných regálů najít různé poklady, třeba knoflíky nebo staré klíče. Co asi kdysi otvíraly? Kdopak je před roky a roky používal? To byly otázky, ke kterým se dalo vymýšlet nepřeberné množství příběhů.

Čas ale letěl, a po vyučení a ukončení studia na střední večerní škole pro pracující (denní studium na umělecké průmyslovce jí bohužel nebylo kvůli rodinnému původu povoleno – babička prý byla „kapitalistka“), nastoupila v dubnu 1966 do pracovního poměru v brněnském studiu Československé Televize. Nejprve v oddělení dekorací, potom v oddělení rekvizit a nakonec v oddělení maskérny. Během práce v televizním studiu se ale znovu navrátila k výtvarné činnosti; malování a vytváření malých objektů z moduritu a dřeva.

Má velmi blízký vztah k lidovým tradicím, pohádkám, pověstem a legendám, prodchnutým světem snů a fantazie, ale i atmosférou starých zlatých časů, což pro ni byla doba mládí babičky a dědečka, tedy doba první republiky. Její první obrázky jsou malované v naivním stylu, blízkém dětskému vnímání světa. Vzpomínky z dětství hrají stále velkou roli v její výtvarné činnosti, i když zde nalezneme i svět dospělých.

V prosinci 1980 první samostatná výstava v malé výstavní síni Československého Spisovatele v České ulici v Brně. V prosinci 1985 přestěhování do Prahy, zde práce v propagačním oddělení obchodního domu Kotva. Příležitostná prace ilustrátorky dětských časopisů pro vydavatelství Mladá Fronta. V září 1988 emigrace do Holandska.

Zde v malování pokračovala, a zde se také dále vyvíjel a tříbil její malířský styl. Do jejích obrázků pronikají holandské prvky, jako je např. holandská architektura nebo různé detaily z grafických prací Escherových, které si však vždycky zpracovává po svém. Dala se také do vytváření soch a různých objektů ze dřeva, šedého kartonu (modely domků) i jiných materiálů. Svoje malé snové světy, stvořené z předmětů darovaných, koupených na bleších trzích, nebo i těch posbíraných na ulici nebo při procházce po podzimní pláži, uzavírá do dřevěných krabic. V tom našla svoji spřízněnost s americkým tvůrcem, také autodidaktem a ‘dospělákem s dětskou duší‘, Josephem Cornellem. Další z tvůrců, kteří jsou jí svým vnitřním světem a svojí tvorbou velmi blízcí jsou Jan Švankmajer, Karel Zeman, holanďani Pieter Breugel st., Hieronymus Bosch, nebo holandský malíř a ilustrátor Anton Pick. V Holandsku měla několik samostatných výstav v menších galeriích, které tam najdete v každém městě, např. v Galerii Vorstenburch v Zaandamu nebo v krásném barokním kostelíku v Marken Binnen. Tři z jejích „zimních“ obrázků (připomínající holanďanům svojí atmosférou obrázky Antona Picka – nejznámější holandský ilustrátor, srovnatelný, co se oblíbenosti týče, s českým ilustrátorem Josefem Ladou) byly použity jako podklad pro vánoční pohlednice, ale i aršíky vánočních poštovních známek pro rok 1992.

V říjnu 2005 se vrátila nastálo zpět do České Republiky, kde má za sebou práci na dvou kalendářích pro velkou továrnu na čokoládu a několik PF pohlednic pro obchodní řetězec.

Připoměla jsem celý výtvarný vývoj Karly Hanušové, protože i fotokoláže, které vám dnes představujeme na její první samostatné výstavě po návratu do České Republiky, vycházejí z těchto základů. Věnuje se jim od roku 2007. Její tvorbu a nejen v této oblasti, můžeme sledovat na jejích, naprosto netradičních, webových stránkách. Stejně jako v obrázcích, nacházíme i v kolážích skryté příběhy a podobenství, snovou, někdy až hororovou atmosféru nocí s hvězdami a úplňkem. A také velkou dávku fantazie, světy blízké příběhům Julese Verna v steampunkových kolážích, fantastické budovy a prostředí. Z jejích koláží na nás dýchá atmosféra tajemna. Levitujici postavy a fantaskní tvorové, blíženci těch, které kdysi stvořil Hieronymus Bosch.

Vzhledem k celé její výtvarné tvorbě není divu, že se už dlouhé roky věnuje i psaní příběhů. V posledních letech vydala dvě knížky. První byla knížka povídek „Povídání před klekáním“, druhá kniha se jmenuje „Hajundija, zem za zavřenýma očima“ a vyšla v nakladatelství Šuplík. Kouzelná knížka s krásnými ilustracemi, bohatým, napínavým příběhem a spoustou postaviček, knížka plná dětských snů, překvapení a zvratů.

Co se této výstavy týče přeji vám přijemné zážitky při prohlídce vystavených koláží.

Andrea Sasínová

Vytvořil | Září 8, 2014 v 6:37 pm | Žádný příspěvek | Minulá výstava

Komentáře

You must be logged in to post a comment.

© 2006 - 2017 Galerie Platinium. All rights reserved.