Magdalena Westman | Na cestě

10 | 5 | 2017

 

Vernisáž:

středa 10. 5. 2017 v 18 hod.

Termín výstavy:
10. 5. 2017 – 13. 6. 2017

 

Galerie Platinium si dovoluje připomenout, že výstava Magdaleny Westman končí 13. června. Kdo ji neviděl, má stále možnost ji navštívit, protože digitální grafika Magdaleny Westman stojí nejen za zhlédnutí, ale i za zakoupení. 

 

POZVÁNKA

 

NA CESTĚ

V letech 2004–2007 jsem žila v Jižní Africe, ve zcela odlišném kulturním prostředí. Každý den se tam vynořovala spousta otázek, na které jsem nenalézala odpovědi. Nevyřešené problémy mi často bránily v usínání. A pak opakovaně, uprostřed noci, v takovém polobdělém stavu, se mi zjevil obraz. Pokaždé jsem vyskočila z postele k počítači a pokusila se ho zachytit. Začala jsem intenzivně myslet v obrazech a stejně intenzivně v nich i žila. Za čtyři roky jsem vytvořila přes 80 digitálních koláží. (O hlubších souvislostech vztahujících se k vystaveným artefaktům se dočtete v mém “životním textu” Psychoterapie v kontextu kultur. http://www.labea.cz/psychoterapie/psychoterapie.html)

 

Koláže vytvářené ve vektorových a bitmapových grafických programech mají, jsem přesvědčená, obdobně psychoformativní účinky jako koláže klasické. Jsou jedinečným výběrem z nekonečného množství možností; propojováním zdánlivě nepropojitelného, rozebíráním či přeskládáváním dříve již poskládaného do podoby, která je pro člověka v danou chvíli srozumitelnější. Koláž ale není zdaleka jen výtvarnou technikou či estetickou kategorií, je životním pojetím (Pick & Mix stylem), pro mne, v současné postmoderní době, tím jediným. Všechny mé výtvarné počiny/koláže jsou výsledkem naléhavé potřeby zbavit se emocionáního přetlaku, který se ve mně čas od času nahromadí. Řekla bych, že jde o proces vyprazdňování se, při kterém současně vnikám tam, kam mě vedou mé instinkty. Jinými slovy “asistuji” při vytváření díla a vzrušeně pozoruji, co z něj nakonec vzejde. Část mých digitálních koláží   byla vystavena v roce 2005 v Empangeni Art and Cultural History Museum, v Jihoafrické republice. V České republice je nyní vystavuji potřetí. Slovní sdělení je vkomponované do obrazů, se zřejmých důvodů, v angličtině. Kde chybí, mohou si je diváci doplnit sami.

 

Magdalena Westman

 

Vytvořil | Duben 24, 2017 v 7:31 am | Žádný příspěvek | Minulá výstava

Komentáře

You must be logged in to post a comment.

© 2006 - 2017 Galerie Platinium. All rights reserved.