PLATINIUM je živá galerie

| |

Vstupní prostory administrativního centra platinium oživují obrazy uznávaných umělců i mladých talentů. Na začátku stála neobvyklá a chvályhodná myšlenka, neboť u staveb tohoto typu se na kulturu zrovna dvakrát nemyslí. Jde i o manažerský tah, jak budovu zpříjemnit a zviditelnit. Mluvíme o galerii platinium v brněnské veveří ulici.

Galerie Platinium nespadá přímo pod administrativní centrum. Jde o volnou spolupráci, jež vznikla na základě myšlenky o propojení luxusního pracovního prostoru a umění. Za rok působení galerie se tento projekt osvědčil a spokojenost je na obou stranách. „Právě tím, že máme možnost působit na mnohem širší škálu návštěvníků, nejsme izolovaná galerie, máme okamžitou a velmi pestrou odezvu. Vstupné v naší galerii neexistuje, nebylo by to ani technicky možné, ale především by odporovalo naší filozofii o tom, že je potřeba působit uměním na co nejširší okruh lidí. V rámci vernisáží navštívilo naši galerii mnoho osobností z kultury, architektů i mnoho veřejných činitelů,“ uvádí jedna z organizátorek Martina Štoplová. Patří k zakladatelům, stejně jako Markéta Oškrdová a francouzský malíř a podnikatel Patrick Jouin.

Vstupte, prosím
Do samotné galerie vstoupíte průchozím prostorem s recepcí. Sedmnáct metrů dlouhá plocha dělená sloupky slouží pro informace o výstavě a autorovi, výstavní plochu pak tvoří tři oddělené sektory. Klientelu zahrnují nejen zájemci o umění, ale velký počet návštěvníků, kteří tudy třeba jen procházejí do dalších prostor budovy. „Vedení společnosti vlastnící objekt nás oslovilo na základě organizované výstavy Patricka Jouina a akademického malíře Luboše Klimečka v prostorách Semilassa. Výstavou Jouina jsme proto symbolicky zahájili činnost Galerie Platinium,“ vzpomínají na začátky organizátorky. Francouzský malíř Patrick Jouin prezentuje výtvarný styl koláže, fotografie a akrylu na plátno. Strhuje svým moderním stylem. Abstrakce, jež vytváří, působí v barevných kombinacích přímočaře a jasně. Proto našel oblibu u našich předních architektů i designerů.

Stálice i mladé talenty
„Aby si galerie vybudovala dobré jméno, je potřeba velice citlivě volit umělce, kteří se budou v této galerii prezentovat. Je nutné přihlédnout i k netypickému prostoru, jenž máme k dispozici. Myslíme si, že vzhledem k poslední výstavě se nám to obzvlášť podařilo. Nikos Armutidis dokazuje, že nejen jako uznávaný sochař, ale i jako malíř dokáže vyjádřit svoje sdělení minimalistickým, čistým, neokázalým projevem, který doplňuje jeho sochařskou tvorbu. Jeho poslední výstava byla významná z hlediska vstupu na brněnskou kulturní scénu. Pro nás, jako galerii, je důležitá jako počátek cesty, jenž jsme si určili. Spolupráce s autorem, jako je Nikos Armutidis, byla pro nás radost a potěšení. Je to opět důkaz, že pokora a skromnost v umění vede k přirozenému vyjádření jak v malbě, tak v sochařství,“ říká Markéta Oškrdová.
Výstavy jednotlivých autorů v galerii trvají šest týdnů. Po otevření budovy v loňském roce se prezentovali: Patrick Jouin, Lenka Pilařová (studium u prof. Jiřího Načeradského), Výstava čínského umění – mladí autoři, Natalie Pěrková (studium u akademického malíře D. Balabána, ak. mal. P. Veselého), Boris Filemon – barevná fotografie, Nikos Armutidis (studium AVU Praha, doc. Bradáček). „Všechny výstavy jsou vždy zahájeny vybranými řečníky, doplněné performancemi, vždy citlivě zvolenými k typu prezentovaných děl. Návštěvníci vernisáže pohostíme kvalitním vínem a drobným občerstvením, aby návštěvník spočinul a společensky naladěn
přijímal několik vjemů najednou.“
O jaká díla je největší zájem? „Zájem není vždy jen o odborně uznávané autory, ale i o mladé nadějné malíře, proto se galerie rozhodla podpořit začínající umělce. Někdy zájemce o obraz přemýšlí velmi dlouho, než ho osloví. Není tedy možné odpovědět jednoznačně, o jaká díla je největší zájem, je to velmi individuální,“ prozrazují pořadatelky výstav.
Každá galerie by měla mít nějaké zaměření. Základem pro Galerii Platinium je především kvalita a podpora mladých autorů v kontrastu s již uznávanými umělci v oblasti malby či sochařství. Nebrání se zde ani experimentu a zajímavým projektům. Pokud se někdo přihlásí sám, prezentuje se katalogem, dalším krokem je návštěva ateliéru. Záleží na plánu výstav a individuálním přístupu obou stran. Vystavovatel plní podmínky, které si před výstavou dohodnou s malířem a jsou určovány individuálně. Co do prezentace výstav stále se buduje nový grafický styl (plakáty, pozvánky, velkoplošná prezentace, web side). „Pořád je co vylepšovat. Plán výstav máme připraven na jeden až dva roky dopředu. Jsou možné drobné obměny, ale představa je zpravidla jasná,“ tvrdí Martina Štoplová.

Co uvidíme
Nejbližší připravovaná výstava proběhne v listopadu. Obrazy představí originální mladý malíř Petr Kožíšek, absolvent pražské AVU. Před Vánocemi se do galerie opět vrátí francouzský malíř Patrick Jouin. Z plánů na příští rok nám organizátorky prozradily výstavu již téměř legendy brněnské výtvarné scény Miroslava Netíka. „Můžeme dopředu slíbit velmi zajímavé umělce, ale nechme návštěvníkům trochu překvapení. Je dobře, že se galerie nachází přímo ve vstupních prostorách. Každý návštěvník budovy projde okolo obrazu, ať se jedná o zaměstnance firem, nebo jejich návštěvníky. Výhoda spočívá ve faktu, že se do kontaktu s díly dostanou i lidé, kteří nepatří k pravidelným návštěvníkům galerií, a nás velmi těší, pokud se podaří vzbudit jejich zájem o výtvarné umění. Všechny výstavy v naší galerii jsou prodejné, v případě zájmu se zájemce obrátí na nás a my velmi jednoduše zprostředkujeme koupi. To se týká i děl u nás v minulosti vystavovaných.“

Text a foto: Petr Podroužek

Brno Business • časopis nejen o Brně a okolí • 5/2006

Vytvořil | Květen 20, 2006 v 10:13 pm | Žádný příspěvek | O galerii

Komentáře

You must be logged in to post a comment.

© 2006 - 2017 Galerie Platinium. All rights reserved.